عنوان مقاله: تأسیس واحد بازیابی کووید-۱۹ برای افراد مراکز سالمندی
پیام اصلی مطالعه: افرادی که در مراکز نگهداری طولانی‌مدت زندگی می‌کنند در حالت عادی با توجه به مشکلات جسمی و روحی که دارند نیازمند توجه و مراقبت پزشکی بیشتری هستند. از طرفی با توجه به پاندمی گسترده بیماری کووید-19 و اشغال عمده تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران دیگر لزوم توجه به این قشر خاص افزایش پیدا می‌کند.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: محمد کریم زاده
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Wiley
زمان انتشار: 2020 may
زمان انجام مطالعه: 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی| بهداشت عمومی
حوزه مورد مطالعه: درمانی
محل انجام مطالعه: California USA
نوع مطالعه: تحلیل مشاهده ای
قدرت شواهد:
اندازه اثر:
حجم نمونه آماری:
دامنه سنی افراد مورد مطالعه:
جمعیت مورد مطالعه: افراد واجد شرایط مراقبت‌های پزشکی مداوم
مهم ترین یافته ها:
COVID-۱۹ به یک نگرانی عمده برای سلامتی ساکنین مراکز مراقبت طولانی‌مدت تبدیل‌شده است که تعداد نامتناسب موارد را به دلیل سن شدید، چند شکستگی و تراکم جمعیتی تشکیل می‌دهند علاوه بر این، تعداد زیادی از موارد COVID-۱۹ توانایی سیستم مراقبت‌های بهداشت جهانی را در ارائه مراقبت‌های حاد و پس از حاد برای این بیماران به چالش کشیده است. تختخواب‌های مراقبتی حاد در بیمارستان ممکن است توسط بیماران COVID-۱۹ که در آن تعداد محدودی از تخت برای بیماران غیر COVID-۱۹ باقی‌مانده است، اشغال شود این مشکلات منجر به افزایش مرگ‌ومیر در این قشر از جامعه شده است. برای پایش وضعیت سلامت این افراد اگر معیارهایی مانند اکسیژن خون کمتر از ۹۳%، افزایش دمای بدن تنفس کمتر از ۱۴ یا بیشتر از ۲۴ عدد در دقیقه و نتایج تست‌های آزمایشگاهی منجر به علائمی مانند بی‌حالی شدید، هذیان و تحریک بیش‌ازحد شود معیار بستری فرد در تخت‌های ویژه خواهد بود. برای پایش وضعیت این بیماران باید پروتکل‌های خاصی تهیه گردد، ازجمله اتاق ضدعفونی کارکنان درمانی مرتبط با این بیماران، استفاده از کارکنان درمانی باتجربه که از تکنیک‌های مدیریت ویژه‌ی پرستاری استفاده کنند
نتیجه گیری از مطالعه:
آگاهی در مورد روش‌های انتقال COVID-۱۹، استفاده مناسب از تجهیزات محافظ شخصی (PPE) و اهمیت دانش کارکنان پرستاری برای شناسایی سریع علائم خفیف و شدید در بیماران مبتلابه COVID-۱۹ مثبت، زمینه را برای تقویت آموزش پرستاری فراهم کرده است. باید بر روی کنترل عفونت و شیوه‌های پیشگیری و ارزیابی سریع بیمار تمرکز زیادی ایجاد شود. اقدام اولیه ایجاد یک محیط تعریف‌شده و کنترل‌شده به نام واحد بازیابی کووید-۱۹ (CRU ) برای محدود کردن حرکت بیماران آلوده است که ممکن است باعث انتقال بیماری گردند و تعریف یک محدوده ایزوله برای بیماران است. مراجعه افراد سالم به واحد ایزوله به‌شدت ممنوع است و کارکنان پرستاری غربالگری نظارت ۲۴ ساعته بر روی کلیه کارمندان ورودی به واحد انجام می‌دهند، با نظارت بر دما، پیروی از دستورالعمل‌های کنترل بیماری و پیشگیری از بیماری (CDC). کارمندان اختصاص داده‌شده به CRU، شیوه‌های کنترل عفونت را با استفاده از دستورالعمل‌های CDC برای مراکز مراقبت طولانی‌مدت دریافت می‌کنند. اعتبار صلاحیت برای جمع‌آوری نمونه نیز گنجانیده شده است. از تمرینات شبیه‌سازی برای تقویت تجربه یادگیری استفاده می‌شود. تأکید بر بهداشت مناسب و انتخاب مناسب، تهیه و امحای وسایل PPE بر اساس راهنمایی CDC است. کارکنان کنترل عفونت و سرپرستان پرستار واحد، کارکنان را برای پیروی از کنترل عفونت و شیوه‌های پیشگیری، با بازخورد در زمان واقعی و آموزش مجدد در صورت لزوم، نظارت می‌کنند. علائم حیاتی کلیه‌ی افراد هر ۸ ساعت کنترل می‌شود و پزشک فوراً از تغییرات بیمار در علائم حیاتی و درصد اکسیژن و همچنین تغییر در وضعیت بالینی آن‌ها مطلع می‌شود. کلیه کارکنان شاغل در واحد اولیه بازیابی CRU باید ازنظر ابتلا به بیماری منفی باشند و از زمان اعلام نتیجه تست منفی آن‌ها حداقل ۶ هفته گذشته باشد.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: برای پیشگیری از افزایش مرگ‌ومیر در افراد مسن مراکز حمایتی سالمندان تأسیس یک واحد اولیه بازیابی در هر بیمارستانی بر اساس پروتکل‌های جدید و بروز ضروری است.
درس آموخته ها:
اهمیت توجه به مقاله: **
ضرورت مطالعه کامل مقاله: بله
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: بله
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله
نشانی مقاله انگلیسی: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jgs.16690

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 11 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر