عنوان مقاله: رادیوتراپی سرطان سر و گردن در میان همه‌گیری COVID-۱۹: گزارش از میلان، ایتالیا
پیام اصلی مطالعه: مدیریت سرطان‌های سر و گردن در انکولوژی پرتونگاری در بیماری کورونا ویروس 2019 (COVID-19) چالش‌برانگیزی است. هدف از این گزارش استراتژی‌های سازمان در بخش پرتودرمانی (RT) در اولین منطقه اروپایی است که مبتلابه بیماری همه‌گیر COVID-19 هستند؛ بنابراین این مطالعه اولین گزارش تجزیه‌وتحلیل ابتلا به بیماری همه‌گیر COVID-19 در اروپا را با تمرکز اختصاصی بر کاندیدای بیمار HNC در معالجه اشعه درمانی ارائه داده است. نتایج کار حاضر نشان می‌دهد که یک سازمان مناسب و به‌موقع (چه ازنظر مقررات ملی / منطقه‌ای و نهادی) اجازه می‌دهد یک استاندارد درمانی باکیفیت بالا RT را حفظ کنیم.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: خانم شوبو رحمتی
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Head & Neck
زمان انتشار: 2020;1–9.
زمان انجام مطالعه: 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی
حوزه مورد مطالعه: پیگیری/ سایر
محل انجام مطالعه: -
نوع مطالعه: سایر مطالعات/reports
قدرت شواهد: 0.4
اندازه اثر: 4
حجم نمونه آماری: -
دامنه سنی افراد مورد مطالعه: -
جمعیت مورد مطالعه: -
مهم ترین یافته ها:
روش‌های کاربردی گزارش و بحث شده است. چهل‌وسه بیمار تحت درمان قرار گرفتند. RT هدایت‌شده با تصویر، شدت تعدیل‌شده در همه موارد انجام شد. میانگین زمان کلی درمان ۵۰ (محدوده interquartile: ۴۷-۵۴.۲۵) روز بود. RT در هفت بیمار (۱۶٪) به دلیل مشکوک به عفونت COVID-۱۹ قطع و به تأخیر افتاد. دو متخصص بهداشتی که بیماران مبتلابه HNC را مدیریت می‌کردند COVID-۱۹ مثبت بودند.
نتیجه گیری از مطالعه:
ما اولین گزارش تجزیه‌وتحلیل ابتلا به بیماری همه‌گیر COVID-۱۹ در اروپا را با تمرکز اختصاصی بر کاندیدای بیمار HNC در معالجه اشعه درمانی ارائه دادیم. نتایج کار حاضر نشان می‌دهد که یک سازمان مناسب و به‌موقع (چه ازنظر مقررات ملی / منطقه‌ای و نهادی) به ما اجازه می‌دهد یک استاندارد درمانی باکیفیت بالا RT را حفظ کنیم و بهترین عمل بالینی را با ایمنی کارکنان مراقبت‌های بهداشتی حفظ می‌کنیم.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: تشکیلات مناسب و به‌موقع امکان بهینه‌سازی تعادل بیماران HNC را در بهترین امکان در مراقبت از بیماران و امنیت کارکنان فراهم کرده است.
درس آموخته ها:
اهمیت توجه به مقاله: **
ضرورت مطالعه کامل مقاله: بله
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: بله
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله
نشانی مقاله انگلیسی: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/hed.26319

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 33 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر