عنوان مقاله: Neutralizing Antibodies against SARS-CoV-۲ and Other Human Coronaviruses
پیام اصلی مطالعه: مطالعات انجام‌شده در مورد SARS-CoV و MERS-CoV نشان داده‌اند که بسیاری از قطعات (S1-NTD، RBD، S2) در پروتئین‌های S می‌توانند به‌عنوان اهدافی برای تولید nAbs در غالب درمان و واکسن این ویروس استفاده شوند. RBD SARS-CoV-2 همچنین می‌تواند به‌عنوان یک هدف مهم برای تولید nAbs قدرتمند و خاص خدمت کنند. ترکیبات حاوی آنتی‌بادی‌های اختصاصی برای RBD و سایر مناطق در پروتئین S ممکن است وسعت و قدرت nAbs را در برابر SARS-CoV-2 و سویه‌های فرار-جهش آن را بیشتر بهبود ببخشد. سرم انسانی احقاق شده از بیماران بهبودیافته برای درمان کووید 19 استفاده می‌شود اما درس‌های آموخته‌شده در مبارزه با سارس نشان می‌دهد که برخی از غیر NAbs هایی که مناطق غیر RBD را در پروتئین S هدف قرار می‌دهند، ممکن است باعث اثر وابستگی بدن به آنتی‌بادی (ADE) برای غلبه بر سایر عفونت‌ها و بیماری‌های ویروسی‌شده و پاسخ‌های ایمنی مضر بدهد.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: سمانه ابراهیمی کبریا
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Trends in Immunology
زمان انتشار: May 2020
زمان انجام مطالعه: 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی
حوزه مورد مطالعه: پیشگیری/درمانی
محل انجام مطالعه: -
نوع مطالعه: تحلیل مشاهده ای
قدرت شواهد:
اندازه اثر:
حجم نمونه آماری: -
دامنه سنی افراد مورد مطالعه: -
جمعیت مورد مطالعه:
مهم ترین یافته ها:
مشابه سارس کووید و مرس کووید ویروس کووید ۱۹ یک ویروس RNA و پوشش‌دار، تک‌رشته‌ای و مثبت (+) است که متعلق به ژنوم بتا کووید از خانواده کورونا و یریده است. کووید ۱۹ با ۴ پروتئین اصلی spike (S)، (E)envelope, membrane (M), nucleocapsid(N) و ۱۶ پروتئین غیرساختاری (nsp۱–۱۶) و ۵-۸ پروتئین جانبی رمزگذاری می‌شود. در میان همه این پروتئین‌ها پروتئین S نقش مهمی در اتصال ویروسی، فیوژن، ورود و انتقال به سلول ایفا می‌کند. در طی عفونت، ویروس کووید ابتدا سلول میزبان را از طریق تعامل بین پروتئین زیر واحد S۱-RBD به گیرنده غشای سلولی خود متصل می‌کند و باعث ایجاد تغییرات ساختاری در زیر واحد S۲ می‌شود که منجر به همجوشی ویروس و سلول هدف و درنهایت ورود به سلول می‌شود. nAbs ویروس که حاصل واکسن یا ویروس آلوده است نقش مهمی در کنترل عفونت ویروسی ایفا می‌کند. در حال حاضر nAbs اختصاصی SARSCoV- و MERS-CoV که شامل آنتی‌بادی‌های مونوکلونال (mAbs)، قطعه اتصال آنتی‌ژن عملکردی آن‌ها (Fab)، قطعه منطقه متغیر تک زنجیره‌ای (scFv)، یا آنتی‌بادی‌های تک دامنه [نانوبادی ها (NBS)] است توسعه‌یافته است. آن‌ها S۱-RBD، S۱-NTD یا ناحیه S۲ را هدف قرار می‌دهند و اتصال RBD ها به گیرنده‌های مربوطه را مسدود می‌کند و با همجوشی غشای واسطه S۲ یا ورود به سلول میزبان دخالت می‌کند، بنابراین مانع عفونت‌های ویروسی می‌شود. در حال حاضر، آنتی‌بادی‌های پلی کلونال از بیماران آلوده به SARS-CoV-۲ بهبودیافته برای درمان عفونت SARS-CoV-۲ استفاده می‌شود اما هیچ آنتی‌بادی خنثی‌کننده‌ای مختص SARS-CoV-۲ گزارش نشده است. محققان برای درمان این بیماری به‌سختی تلاش می‌کنند تا بتوانند mAbs و یا قطعات عملکردی آن‌ها را به‌عنوان عوامل پیشگیرانه یا درمان‌کننده بسازند. پس از تولید چنین آنتی‌بادی‌هایی مراحل بعدی شامل ارزیابی آزمایشگاهی تأثیر خنثی‌سازی و / یا فعالیت خنثی‌کننده متقابل واکسن و بررسی کارایی و اثربخشی آن در بدن مدل‌های حیوانی کووید ۱۹ است؛ بنابراین، ممکن است یک تا چند سال طول بکشد تا چنین mAbs خنثی‌کننده SARS-CoV-۲ یا قطعات آن‌ها آماده استفاده در انسان شود. ازآنجایی‌که توالی ژنی سارس کووید ۲ بسیار شبیه به ژنوم سارس کووید است، پژوهشگران سعی می‌کنند آنتی‌بادی خنثی‌کننده علیه پروتئین s ویروس سارس کووید تولید کرده تا در برابر کووید ۱۹ از آن استفاده کنند. نکته قابل‌توجه این است که mAb خنثی‌کننده‌ی SAR-CoV RBD مختص انسان، CR۳۰۲۲، می‌تواند به SARSCoV-۲ RBD با قرابت بالا متصل شود و یک اپی توپ را در RBD بشناسد که با سایت اتصال ACE۲ همپوشانی نداشته باشد. علاوه بر این، سرم بیمارانی که از سارس بهبود یافتند و یا سرم حیوانات مبتلا به SARS-CoV S۱ ممکن است عفونت SARS-CoV-۲ را با کاهش قدرت ورودی پروتئین واسطه S خنثی کند. علاوه بر این آنتی‌بادی‌های پلی کلونال اختصاصی SARS-CoV RBD با پروتئین SARS-CoV-۲ RBD واکنش متقابل دارند و عفونت خنثی‌شده سارس-کووید ۲ در سلول‌های HEK۲۹۳T که به‌طور پایدار گیرنده ACE۲ سلول انسانی هستند، راهی را برای توسعه بالقوه واکسن‌های مبتنی بر SARSCoV RBD که ممکن است درنهایت از بروز عفونت SARS-CoV-۲ و SARSCoV جلوگیری کنند فراهم می‌سازد.
نتیجه گیری از مطالعه:
ممکن است که در صورت عدم وجود واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌های خاص SARS-CoV-۲، در صورت عدم حضور واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌های خاص SARS-CoV-۲، ممکن است nAbs باهدف مقابله با SARS-CoV RBD جهت پیشگیری و درمان عفونت SARS-CoV-۲ اعمال شود. بااین‌حال آزمایش‌های قوی در پیش است.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: کورونا ویروس که عامل سندرم حاد تنفسی است که امروزه بهداشت عمومی جهانی، ثبات اجتماعی و توسعه اقتصادی را تهدید می‌کند. برای پاسخگویی به این چالش، این مقاله به بحث در مورد پیشرفت‌ها در تحقیقات و توسعه آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ویروس (NAbs) برای پیشگیری و درمان عفونت توسط SARS-CoV-2 و سایر کوویدهای انسانی می‌پردازد.
درس آموخته ها: SARS-CoV-2 یک ویروس زئونوتیک است که خفاش‌ها به‌عنوان مخزن طبیعی آن هستند اما میزبان واسط آن مشخص نشده است. برای ساخت واکسن و دارو باید رفتار پروتئین‌های کلیدی در SARS-CoV-2 را درک کنیم.
اهمیت توجه به مقاله: ***
ضرورت مطالعه کامل مقاله: خیر
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: بله
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله


دفعات مشاهده: 12 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر