عنوان مقاله: First known person-to-person transmission of severe acute respiratory syndrome coronavirus ۲ (SARS-CoV-۲) in the USA
پیام اصلی مطالعه: در دوران اپیدمی بیماری‌های ویروسی، کشف مورد اول و بررسی موارد ثانویه در جمعیت‌های متفاوت، به‌منظور طراحی مداخلات پیشگیرانه بعدی، جزء ضروریات اپیدمیولوژی هر بیماری ویروسی محسوب می‌شود. طبق بررسی آژانس‌های بهداشت عمومی ایالتی، محلی و فدرال ایلات USA در 23 ژانویه 2020، اولین مورد بیماری کووید 19 در ایلینویز ایالات‌متحده، زنی در دهه 60 زندگی‌اش بود که از چین برگشته بود. وی در ووهان چین به‌طور مرتب به ملاقات یکی از بستگان بستری‌شده در بیمارستان رفته بود که یک هفته بعد از بازگشتش از مسافرت، به دلیل پنومونی در بیمارستان بستری شد. بیمار دوم، همسر بیمار اول بود که مسافرت نرفته بود ولی با همسرش که سرفه شدید داشته، تماس مکرر داشته است. او و همسرش در کنار هم زندگی می‌کرده‌اند، باهم غذا می‌خورده‌اند و روابط متقابل چهره به چهره‌ی بدون ماسک باهم داشته‌اند. وی بعد از 8 روز از تماس با بیمار اول، به دلیل تنگی نفس شدید در بیمارستان بستری و نتیجه آزمایش کووید 19 (PCR) او مثبت اعلام گردید. به‌طورکلی 350 مورد تماس شخص با شخص برای هر دو نفر شناسایی شد نتایج این مطالعه نشان داد که انتقال شخص به شخص SARS-CoV-2 از طریق تماس طولانی و محافظت نشده بین دو نفر درحالی‌که نفر اول دارای علائم باشد، اتفاق می‌افتد.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: پریوش شیری
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Science Direct
زمان انتشار: 4–10 April 2020
زمان انجام مطالعه: Feb 18, 2020
گروه بندی حوزه مقاله: اپیدمیولوژی/ بهداشت عمومی
حوزه مورد مطالعه: پیشگیری/پیگیری
محل انجام مطالعه: ایالات‌متحده
نوع مطالعه: تحلیل مشاهده ای
قدرت شواهد: 0.5
اندازه اثر: 5
حجم نمونه آماری: 162 نفر
دامنه سنی افراد مورد مطالعه: 26 تا 44 سال
جمعیت مورد مطالعه: کلیه کارکنان بیمارستان‌های دانشگاه استونبرگ
مهم ترین یافته ها:
بیماری کوروناویروس ۲۰۱۹ ( COVID-۱۹ ) نوعی بیماری ناشی از سندرم حاد تنفسی حاد است که اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین تشخیص داده شد. قبل از انجام مطالعه جاری، ۳۴ مقاله در منابع اطلاعاتی بررسی گردید که در ۱۳ مقاله، اولین انتقال بیماری را به‌صورت "شخص به شخص" اعلام کرده بودند. در این مقاله، بیماران مبتلابه کووید ۱۹ که تست آزمایشگاهی (SARS-CoV-۲) آن‌ها مثبت بود به‌عنوان مورد تعریف گردید. تماس نزدیک به معنای فاصله حدود ۶ پا در داخل اتاق یا محل مراقبت یک مورد COVID-۱۹ تأییدشده و یا قرار گرفتن در یک فضای هوای مشترک با حضور یک مورد بیمار تائید شده در طی ۲ ساعت قبلی تعریف گردید. طبق بررسی آژانس‌های بهداشت عمومی ایالتی، محلی و فدرال ایلات USA در ۲۳ ژانویه، اولین مورد بیماری کووید ۱۹ در ایلینویز ایالات‌متحده، زنی در دهه ۶۰ زندگی‌اش بود که از چین برگشته بود. وی در ووهان چین به‌طور مرتب به ملاقات یکی از بستگان بستری‌شده در بیمارستان رفته بود. ۶ روز قبل از بستریش در بیمارستان علامی شامل تهوع، ناراحتی در ناحیه شکم و سرگیجه داشته است. وی یک هفته بعد از بازگشت از مسافرتش به دلیل پنومونی در بیمارستان بستری شد. بیمار دوم (مورد ثانویه)، همسر بیمار اول بود که مسافرت نرفته بود ولی با همسرش که سرفه شدید داشته تماس مکرر داشته است. او و همسرش در کنار هم زندگی می‌کرده‌اند، باهم غذا می‌خورده‌اند و روابط متقابل چهره به چهره‌ای بدون ماسک باهم داشته‌اند. مورد ثانویه بعد از ۸ روز از تماس با بیمار اول، به دلیل تنگی نفس شدید در بیمارستان بستری و نتیجه آزمایش کووید ۱۹ (PCR) او مثبت اعلام گردید. درنهایت هر دو بیمار بهبود یافتند و راهی منزل شدند. با استفاده از پرسشنامه استاندارد، افرادی که در دوره زمانی دارای علائم بیماری‌شان با آن دو نفر صحبت کرده بودند و مکان‌هایی که هر دو نفر در دوره بیماری مراجعه نموده بودند، شناسایی گردید. به‌طورکلی حدود ۳۵۰ مورد تماس شخص با شخص برای هر دو نفر شناسایی شد. سپس گروه‌های خطر تماس هم برای مورد اول و هم برای مورد ثانویه در دو دسته شامل تماس با افراد جامعه و تماس با کارکنان مراقبین سلامت قرار گرفت. در هر دسته ۴ طبقه‌بندی ازنظر خطر شامل خطر بالا، خطر متوسط به بالا، خطر متوسط و خطر کم در نظر گرفته شد. ۱۵۲ تماس با افراد جامعه و ۱۹۵ تماس با کارکنان مراقب بهداشت صورت گرفته بود. ۶۶ درصد بیماران (۲۲۸ نفر) در طبقه مواجهه کم‌خطر و ۳۴ درصد آن‌ها (۱۱۹ نفر) در طبقه در معرض خطر متوسط یا بیشتر قرار داشتند. نظارت فعال ازنظر بروز علائم بیماری شامل تب، سرفه یا تنگی نفس تا ۱۴ روز پس از آخرین تماس از طریق تماس تلفنی و ایمیل خودکار هر ۲ روز یک‌بار برای افراد شناسایی‌شده انجام گرفت.۳۰/۸۰ درصد افراد تماس یافته تحت نظارت، علائمی بیماری را گزارش نکردند. ۴۳ نفر (۲۶ مورد از طبقه در معرض خطر متوسط به بالا و ۲۶ مورد از طبقه در معرض خطر کم) که علائمی همچون تب، سرفه یا تنگی نفس را گزارش دادند، به‌عنوان مشکوک به کووید ۱۹ شناسایی شدند. از ۴۳ مورد مذکور به‌علاوه ۳۲ نفر از کارکنان مراقب سلامت بدون علامت، نمونه‌هایی آزمایشگاهی (PCR) از قبیل نمونه فوقانی (سواب های نازوفارنکس و اوروفارنژال) و نمونه تنفسی تحتانی (خلط) جمع‌آوری و ازنظر بیماری کووید ۱۹ بررسی گردید. نتیجه آزمایش همه ۷۵ نفر منفی اعلام گردید.
نتیجه گیری از مطالعه:
انتقال شخص به شخص SARS-CoV-۲ از طریق تماس طولانی و محافظت نشده بین دو نفر درحالی‌که نفر اول دارای علائم باشد، اتفاق می‌افتد. در این مطالعه علیرغم پایش فعال علائم افراد تماس یافته با فرد بیمار و همچنین افراد تماس یافته با برخی از افراد بدون علامت، انتقال به روش دیگری تشخیص داده نشد.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: با توجه به وجود تفاوت در تعاریف و روش کار مطالعات مختلف ازجمله تفاوت در طبقه‌بندی ریسک و تعداد نمونه آزمایشگاهی (در مطالعه جاری یک نمونه برای هر نفر) جمع‌آوری‌شده برای افراد تماس یافته، شاید نتایج مقاله حاضر نتواند برای الگوهای انتقال گسترده‌تر، متقن باشد؛ بنابراین انجام مطالعات بزرگ‌تر و گزارش‌های مفصل بیشتر منتج از تحقیقات اخیر در خصوص تماس موارد ثانویه با مورد SARS-CoV-2 می‌تواند درک انتقال از این ویروس جدید را بهبود بخشد.
درس آموخته ها: تماس طولانی و محافظت نشده بین دو نفر درحالی‌که نفر اول دارای علائم باشد، می‌تواند مبحث قابل‌تأملی در خصوص انتقال شخص به شخص بیماری کووید 19 توسط تصمیم گیران بخش سلامت باشد.
اهمیت توجه به مقاله: ***
ضرورت مطالعه کامل مقاله: بله
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: بله
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله


دفعات مشاهده: 59 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر