عنوان مقاله: Oxidative Stress as Key Player in Severe Acute Respiratory SyndromeCoronavirus (SARS-CoV) Infection
پیام اصلی مطالعه: هدف از این مطالعه، درک ارتباط احتمالی استرس اکسیداتیو با عوامل بیماری‌زا، شدت و خطر مرگ‌ومیر در بیماران مبتلابه عفونت SARS-CoV بود. شواهد نشان می‌دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن سطح پایین در ریه‌ها با پیری همراه است و ممکن است به اختلال عملکرد سیستم ایمنی وابسته به سن و خطر مرگ‌ومیر در بیماران مسن مبتلابه عفونت‌های ویروس تنفسی، مانند SARS-CoV-2 کمک کند.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: منیره فقیرگنجی
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Archives of Medical Research
زمان انتشار: 30 April 2020
زمان انجام مطالعه: 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی/اپیدمیولوژی
حوزه مورد مطالعه: پیشگیری/تشخیصی/ درمانی
محل انجام مطالعه:
نوع مطالعه: تحلیل مشاهده ای
قدرت شواهد:
اندازه اثر:
حجم نمونه آماری:
دامنه سنی افراد مورد مطالعه:
جمعیت مورد مطالعه:
مهم ترین یافته ها:
بین نشانگرهای استرس اکسیداتیو و بسیاری از بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت C (HCV) ارتباط مستقیمی وجود دارد، ولی داده‌های بالینی SARS-CoV محدود است. بااین‌حال، در شرایط بالینی، بسیاری از شواهد نشان می‌دهد که تولید ROS و محرومیت از سیستم آنتی‌اکسیدانی، نقش مهمی در پاتوژنز عفونت‌زا SARS-CoV و همچنین در پیشرفت و شدت این بیماری تنفسی ایفا می‌کنند. مدل‌های تجربی حیوانات مبتلابه سندرم حاد تنفسی، سطح ROS را کاهش داده و اختلال در دفاع آنتی‌اکسیدانی را در حین عفونت SARS-CoV نشان داده‌اند. برخی از مطالعات شروع صدمات شدید ریه در بیماران مبتلابه SARS-CoV را به فعالیت استرس اکسیداتیو ربط داده‌اند که با ایمنی ذاتی همراه است و فاکتورهایی مانند NFkB را فعال می‌کند و درنتیجه باعث التهاب پروتئین‌ها می‌شود.
نتیجه گیری از مطالعه:
ظهور سندرم حاد تنفسی کروناویروس (SARS-CoV)، یک مشکل جدی برای سلامتی در سراسر جهان است. عفونت‌های ویروسی تنفسی، با تولید سایتوکاین، التهاب، مرگ سلولی و سایر فرآیندهای پاتوفیزیولوژیک همراه است که می‌تواند با عدم تعادل ردوکس یا استرس اکسیداتیو مرتبط باشد. این پدیده‌ها در دوران پیری به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. درواقع، شدت و خطر مرگ‌ومیر ناشی از عفونت SARS-CoV-۲ یا بیماری کووید -۱۹ به سن مرتبط است.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه:
درس آموخته ها:
اهمیت توجه به مقاله: **
ضرورت مطالعه کامل مقاله: خیر
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: خیر
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله


دفعات مشاهده: 79 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر