عنوان مقاله: Remdesivir in adults with severe COVID-۱۹: a randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre trial
پیام اصلی مطالعه: برای دستیابی به کارایی بهتر داروی Remdesivir در درمان کووید 19 به انجام مطالعاتی که در آن شروع درمان با این دارو زودتر و با دوزهای بالاتر یا در ترکیب با سایر آنتی‌ویروس‌ها یا آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده SARS-CoV-2 در افرادی که COVID-19 شدید دارند، نیاز است. بیمارانی که 10 روز یا کمتر از زمان شروع علائم آن‌ها گذشته و Remdesivir دریافت کردند نسبت به بیماران مشابهی که دارونما دریافت کردند، سریع‌تر به بهبودی بالینی رسیدند. بااین‌حال، کاهش در زمان رسیدن به بهبود بالینی در کسانی که قبلاً تحت درمان با این دارو قرار گرفتند نیاز به تأیید در مطالعات بزرگ‌تر دارد.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم: مریم محمدیان
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: Lancet
زمان انتشار: April 29, 2020
زمان انجام مطالعه: 6 فوریه 2020 تا 12 مارس 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی
حوزه مورد مطالعه: درمانی
محل انجام مطالعه: Hubei, China
نوع مطالعه: RCT
قدرت شواهد:
اندازه اثر:
حجم نمونه آماری: 236
دامنه سنی افراد مورد مطالعه: 18 سال و بالاتر
جمعیت مورد مطالعه: بیماران مبتلابه covid-19 بستری در 10 بیمارستان در هوبی، چین
مهم ترین یافته ها:
در این مطالعه گروهی که Remdesivir وریدی دریافت می‌کردند در مقایسه با گروه دارونما، ازنظر مدت‌زمان لازم تا بهبودی بیمار ازنظر بالینی، مرگ‌ومیر و زمان تا عاری شدن بیماران مبتلابه نوع شدید COVID-۱۹ از این ویروس، تفاوت معناداری دیده نشد. اگرچه ازنظر آماری معنادار نبود، اما بیمارانی که ۱۰ روز یا کمتر از زمان شروع علائم آن‌ها گذشته بود و Remdesivir دریافت کردند نسبت به بیماران مشابهی که دارونما دریافت کردند سریع‌تر به بهبودی بالینی رسیدند. عوارض جانبی در ۶۶٪ از افرادی که Remdesivir دریافت کردند و ۶۴٪ از دریافت‌کنندگان دارونما گزارش شد.
نتیجه گیری از مطالعه:
کاهش در زمان رسیدن به بهبود بالینی در کسانی که قبلاً تحت درمان با این دارو قرار گرفتند نیاز به تأیید در مطالعات بزرگ‌تر دارند.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: برای دستیابی به کارایی بهتر این دارو Remdesivir به انجام مطالعاتی که در آن شروع درمان با این دارو زودتر و با دوزهای بالاتر یا در ترکیب با سایر آنتی‌ویروس‌ها یا آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده SARS-CoV-2 در افرادی که COVID-19 شدید دارند، نیاز است.
درس آموخته ها:
اهمیت توجه به مقاله: **
ضرورت مطالعه کامل مقاله: خیر
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: خیر
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله


دفعات مشاهده: 61 بار   |   دفعات چاپ: 8 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر