عنوان مقاله: Virtually Perfect? Telemedicine for Covid-۱۹
پیام اصلی مطالعه: مزایا و چالش‌های پزشکی از راه دور(telemedicine) باهدف بهبود مراقبت از بیماران و پیشگیری از درمعرض خطر بودن سایر بیماران و کادر درمانی در همه مراحل تریاژ پیش اورژانسی، بستری و قرنطینه خانگی
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم:
تایید کننده: دکتر حمید سوری

نام مجله: The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE
زمان انتشار: 11 March 2020
زمان انجام مطالعه: March 2020
گروه بندی حوزه مقاله: بالینی
حوزه مورد مطالعه: سایر
محل انجام مطالعه: Sidney Kimmel Medical College of Thomas Jefferson University, Philadelphia ( J.E.H.); and Icahn School of Medicine at Mount Sinai, New York (B.G.C.).
نوع مطالعه: تحلیل مشاهده‌ ای
قدرت شواهد: 1
اندازه اثر: 10
حجم نمونه آماری:
دامنه سنی افراد مورد مطالعه:
جمعیت مورد مطالعه:
مهم ترین یافته ها:
وضعیت شرکت‌های تل مدیکال در حال حاضر برای کنترل COVID۱۹: یک‌شبه نمی‌توان به راه‌اندازی فناوری‌های از راه دوردست پیدا کرد و نیاز به زیرساختی دارد که کشورهایی که از قبل این زیرساخت را داشته‌اند می‌توانند برای بهبود مراقبت بهداشتی در COVID۱۹ از آن بهره بگیرند. - بیشتر از ۵۰ سیستم بهداشتی آمریکایی مثل Jefferson Health, Mount Sinai, Kaiser Permanenteو Cleveland Clinicو Providenceآمادگی اجرای برنامه‌های تل مدیسین را دارند. سیستم‌های فاقد چنین برنامه‌هایی نیز می‌توانند خدمات مشابهی به پزشکان و کارکنان پشتیبانی شده توسط کمپانی‌های Teladoc Health و American Well استفاده کنند. - دانشگاه Rush در آمریکا نیز زیرساخت کاملی برای اورژانس COVID۱۹ اجرایی کرده است. - پروژه هوستون ETHAN (Emergency Telehealth and Navigation) با استفاده از تل مدیسین مراجعه به ED را کاهش داده و AVERA HEALTH در مواجه با COVID۱۹ در حال آماده‌سازی و هماهنگی تست‌های آزمایشگاهی خانگی است که این کار باعث ارزیابی قبل از انتقال بیمار به بیمارستان و دور زدنED و مستقیماً بستری بیمار در بخش مربوطه و کاهش نقل و انتقالات خواهد شد و همچنین دسترسی به متخصصانی که به‌راحتی در دسترس نیستند را تسهیل می‌کند. - سیستم‌هایی مثل Jefferson Health, Cleveland Clinicو دانشگاه Pittsburgh در زمینه سکته مغزی ارائه خدمات داشته‌اند و سیستم Mount Sinai متخصصان را در ۳۸ بیمارستان و بیش از ۳۰۰ سایت برای ارائه مشاوره مجازی به کار گرفته است. - برنامه‌های مانیتورینگ Electronic intensive care unit (e-ICU) در بیمارستان‌های چندگانه مثل Mercy Virtual Care Center, Sutter Health, و Sentara Healthcare به پرستاران و پزشکان اجازه می‌دهد که ۶۰تا۱۰۰ بیمار را در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران به‌صورت مجازی مراقبت کنند. فواید: ۱- چالش نیروی کار با یک سیستم از راه دور حل خواهد شد. ۲- کاهش ریسک در معرض قرار گرفتن بیش‌ازحد کارکنان اورژانس ۳- " " سایر بیماران ۴- آمادگی و آگاهی بیمار نسبت به وضعیت خود قبل از ورود به اورژانس ۵- استفاده از پزشکانی که خودشان در قرنطینه هستند و یا دور از دسترس بیمارستان می‌باشند ۶- استفاده از پزشکان مجرب از سایر بیمارستان‌ها و مراکز فوق تخصص ۷- در دسترس قرار گرفتن شرایطی آموزش آنلاین و جلسات آموزش از راه دور پزشکان چالش‌ها: ۱- بزرگ‌ترین مانع غربالگری تل مدیسین برای COVID۱۹ هماهنگی انجام تست آزمایشگاهی است که نیاز به هماهنگی با آژانس‌های آزمایشگاهی و حضور کارکنان دارد. ۲- مشکل دیگر نیاز به توسعه برنامه است. مثلاً شرکت Aurora Health با یک فروشنده تل مدیسین تجاری همکاری کرده و دیگران نرم‌افزار خود را برای این هدف توسعه دادند. ۳- پیچیدگی‌های زیرساختی و فنی و ضعف و قطعی اینترنت که گاها مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد. ۴- موانع اجرای این برنامه تا حد زیادی مربوط به پرداخت، اعتبارنامه و کارمندان متخصص است. ساختارهای پرداخت و تنظیم گری و مجوزهای دولتی و اعتبارسنجی بیمارستان‌ها و اجرای هم‌زمان هنوز جای کار بسیار دارد. ۵- متأسفانه هنوز متخصصان (پزشک، دستیار و پرستار) همچنان باید بر بالین حضورداشته باشند و از راه دور قابلیت جایگزینی وجود ندارد.
نتیجه گیری از مطالعه:
بلایای طبیعی و اپیدمی‌ها، چالش‌های بی‌شماری را در زمینه ارائه خدمات و درمان ایجاد می‌کنند. در وهله اول استراتژی اصلی کنترل و مراقبت بهداشتی، تریاژ پیش اورژانسی(forward triage) توسط پزشکی از راه دور که یک غربالگری کارآمد برای درمانگاه‌ها و کارکنان اورژانس در معرض COVID۱۹ است، به این صورت که : - بیمار در خانه: بیمار با پزشک در بیمارستان به‌وسیله تلفن هوشمند و یا وب کم، علائم اولیه(تب،سچوریشن و..) و سیستم تنفسی و سابقه و شرح‌حال بیمار را بدون حضور بیمار و درگیر شدن کارکنان اورژانس چک می‌کنند. - بیمار در اورژانس:بیمار با ریسک متوسط تا بالا به انواع تریاژها ارجاع داده می‌شود و به بیماران اجازه می‌دهند تا با برنامه‌های ویزیت ویدئویی برای کاهش ارتباطات و حضور کارکنان مراقبت شوند. - بیمار سرپایی: اگر در غربالگری تست مثبت شد در اتاقی جدا از سایر بیماران قرار می‌گیرد و بل تبلت با پزشک خود بدون حضور پرستار ارتباط دارد. برنامه‌های تل ویزیت برای بیماران در قرنطینه و بستری هم قابل انجام است.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه: یک‌شبه نمی‌توان به راه‌اندازی فناوری‌های از راه دوردست پیدا کرد و نیاز به زیرساختی دارد که کشورهایی که از قبل این زیرساخت را داشته‌اند می‌توانند برای بهبود مراقبت بهداشتی در COVID19 از آن بهره بگیرند.
درس آموخته ها: بلایای طبیعی و اپیدمی‌ها، چالش‌های بی‌شماری را در زمینه ارائه خدمات و درمان ایجاد می‌کنند و به خاطر کم بودن کارکنان و همچنین برای کاهش درمعرض قرارگیری بیمار و کارکنان بیمارستان نیاز به خدمات از راه دورپزشکی برای همه سیستم‌های بهداشتی در دنیا ضروری است و می‌بایست زیرساخت آن فراهم شود.
اهمیت توجه به مقاله: **
ضرورت مطالعه کامل مقاله: خیر
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: خیر
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: بله
نشانی مقاله انگلیسی: http://DOI: 10.1056/NEJMp2003539


دفعات مشاهده: 57 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر