عنوان مقاله: The COVID-۱۹ epidemic اپیدمی کووید ۱۹
پیام اصلی مطالعه: این سرمقاله به‌طور جزئی به ابعاد مختلف بیماری COVID-19 پرداخته و در مورد شروع اپیدمی، شیوع بیماری، ویروس‌شناسی ویروس، علائم بالینی و دوره کمون، تشخیص، کشورهای درمعرض ریسک بالا، مکانیسم ورود ویروس به سلول میزبان و درمان بیماری مختصراً توضیح داده است.
نام نویسنده مقاله اصلی:
مترجم:
تایید کننده: آقای دکتر حمید سوری

نام مجله: Tropical Medicine and International Health
زمان انتشار: March 2020
زمان انجام مطالعه: 2020
گروه بندی حوزه مقاله: اپیدمیولوژی
حوزه مورد مطالعه: سایر
محل انجام مطالعه: سرمقاله مجله، همکاری آلمان و ویتنام
نوع مطالعه: سایر مطالعات
قدرت شواهد: 0.1
اندازه اثر: 1
حجم نمونه آماری:
دامنه سنی افراد مورد مطالعه:
جمعیت مورد مطالعه:
مهم ترین یافته ها:
ویروس‌شناسی: این سرمقاله آمده است که بیماری COVID-۱۹ ناشی از ویروس SARS-Cov-۲ است که یک بتا کروناویروس با ژنوم RNA تک رشته منفی و پوشش‌دار و حاوی چهار ژن ساختاری است. ژنوم آن ۹۶% مشابهت با کروناویروس خفاشی داشته و در بازار غذاهای دریایی Hunan در شهر Wuhan چین موفق شد از حیوان به انسان منتقل شود. علائم بالینی: مهم‌ترین علامت بالینی این بیماری پنومونی است ولی امکان عفونت گوارشی یا عفونت بی علامت نیز وجود دارد. در بیماران علامت‌دار، علائم بالینی بیماری معمولاً پس از کمتر از یک هفته، شامل تب، سرفه، احتقان بینی، خستگی و سایر علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شروع می‌شود. عفونت می‌تواند به بیماری شدید همراه با تنگی نفس و علائم شدید قفسه سینه مربوط به ذات‌الریه در تقریباً ۷۵٪ از بیماران، همان‌طور که در توموگرافی کامپیوتری در هنگام پذیرش مشاهده می‌شود، پیش رود. پنومونی بیشتر در هفته دوم یا سوم عفونت علامتی رخ می‌دهد. تغییرات رخ‌داده در ریه در عکس X-Ray و دیگر روش‌های عکس‌برداری قابل‌مشاهده است. لنفوپنی شایع است و نشانگرهای التهابی نیز بالا می‌رود. مناطق آسیب‌پذیر با ریسک بالا: آسیب‌پذیرترین مناطق، کشورهای آفریقایی هستند که ضمن تراکم جمعیتی بالا، مراودات گسترده‌ای با چین دارند و این در حالی است که کمتر کشور آفریقایی است که امکانات پزشکی و بهداشتی مکفی برای مقابله با COVID-۱۹ داشته باشد. میران مرگ‌ومیر: مطالعات نشان می‌دهد بیماران بالای ۶۰ سال بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند درحالی‌که کودکان کمتر به بیماری مبتلا شده و یا علائم خفیفی از خود بروز می‌دهند. از ۱۳ فوریه ۲۰۲۰، میزان مرگ‌ومیر ناشی از عفونت COVID-۱۹ است تقریباً ۲.۲٪ بوده است. مکانیسم ورود ویروس به سلول میزبان: ویروس SARS-CoV-۲ سلول‌های اپیتلیال آلوئولی ریه را باواسطه گیرنده از طریق آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین II (ACE۲) آلوده می‌نماید. درمان‌های پیشنهادی: پیش‌بینی‌شده است که داروهایی که بتوانند عملکرد پروتئین‌های مذکور به‌عنوان گیرنده را مختل نمایند می‌توانند از ورود ویروس به سلول جلوگیری نمایند. Baricitinib که مهارکننده AAK۱ and Janus kinase inhibitor است می‌تواند همانندسازی ویروس را کنترل نماید. Remdesivir، یک آنالوگ آدنوزین که به‌عنوان یک مهارکننده پروتئین ویروسی عمل می‌کند. کلروکین با افزایش pH اندوزومی موردنیاز برای همجوشی ویروس سلول، پتانسیل مسدود کردن عفونت ویروسی را دارد و نشان داده‌شده است که بر فعال‌سازی پروتئین کیناز فعال‌شده با میتوژن P۳۸ تأثیر می‌گذارد. ترکیبی از داروهای ضدویروسی لوپیناویر و ریتوناویر به‌طور قابل‌توجهی وضعیت کلینیکی بیماران SARS-CoV را بهبود بخشیده است. لرونلیماب، یک آنتی‌بادی مونوکلونال انسانی شده (آنتاگونیست CCR۵) و galidesivir، مهارکننده نوکلئوزید RNA پلیمراز، هر دو در چندین عفونت ویروس کشنده‌ی بقا بیماران را افزایش داده‌اند. استفاده مجدد از این داروهای در دسترس باهدف جدید برای استفاده فوری در درمان عفونت‌های SARS-CoV-۲ می‌تواند مدیریت کلینیکی موجود را بهبود بخشد و اکنون تعدادی از آن‌ها کارآزمایی های بالینی خود را پشت سر می‌گذارند.
نتیجه گیری از مطالعه:
علی‌رغم وجود راه‌های تشخیصی و نیز درمان‌های پیشنهادی، با توجه به سیستم‌های بهداشتی شکننده در اکثر کشورهای آفریقای جنوبی، صحرای غربی و کشورهای آسیب‌پذیر، شیوع بیماری‌های جدید و نوظهور مانند بیماری همه‌گیر COVID-۱۹، به‌طور بالقوه می‌تواند سیستم‌های بهداشتی را فلج کند. در چنین شرایطی پشتیبانی از ساختارهای بهداشتی مناطق آسیب‌پذیر ضروری است.
توصیه های منتج از نتایج مطالعه:
درس آموخته ها:
اهمیت توجه به مقاله: *
ضرورت مطالعه کامل مقاله: خیر
پیشنهاد مطالعه فوری کامل مقاله توسط سیاست گذاران سلامت: خیر
آیا داده های ایران در این مطالعه وارد شده است؟: خیر
آیا برای کشور ایران پیامی دارد؟: خیر
نشانی مقاله انگلیسی: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/tmi.13383


دفعات مشاهده: 103 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر